Ostatnio dodany

FT3 i FT4 badania - jakie sa normy?

FT3 i FT4 – jak intepretować wyniki tych badań? Dlaczego TSH jest ważne?

Zdrowie i uroda Agnieszka Gierszon, 22.08.2024
  • cytologia płynna - czym się róznic od zwykłej?

    Dlaczego warto wykonać cytologię płynną (LBC)?

    Cytologia lub inaczej badanie cytologiczne, to badanie, które w ramach profilaktyki raka szyjki macicy każda kobieta powinna wykonywać regularnie. Oprócz dostępnej od wielu lat cytologii klasycznej, niedawno na rynku pojawiła się także opcja wykonania badania cytologicznego w postaci cytologii cienkowarstwowej (lub jednowarstwowej) na podłożu płynnym (LBC). Cytologia płynna różni się od klasycznej nie tylko czułością diagnostyczną, ale też umożliwia wykorzystanie raz pobranego materiału do dalszych badań laboratoryjnych.

    Zdrowie i uroda Agnieszka Gierszon, 21.08.2024
  • Podwyższony cholesterol LDL

    Podwyższony cholesterol LDL. Jak go obniżyć?

    Pomiar stężenia cholesterolu LDL stanowi składową oznaczenia profilu lipidowego, zwanego również lipidogramem. Podwyższony poziom LDL wskazuje na zwiększone ryzyko wystąpienia u pacjenta chorób układu sercowo-naczyniowego, w tym zawału serca, udaru mózgu czy miażdżycy, zatem obniżenie stężenia LDL u pacjentów z grupy ryzyka stanowi poważne wyzwanie. Skuteczne jest tu nie tylko stosowanie farmakoterapii, ale też zmiana stylu życia i diety oraz rezygnacja z nałogów, w tym zwłaszcza z palenia papierosów i nadużywania alkoholu.

    Zdrowie i uroda Agnieszka Gierszon, 23.07.2024
  • Poziom cholesterolu HDL

    Obniżony poziom cholesterolu HDL. Co oznacza?

    Oznaczenie poziomu cholesterolu HDL pozwala na ocenę ryzyka sercowo-naczyniowego u pacjenta. Im pacjent ma wyższy poziom cholesterolu HDL we krwi, tym funkcjonuje u niego wydajniejszy mechanizm usuwania nadmiaru cholesterolu z tkanek. Obniżony poziom HDL wskazuje na niewydolny mechanizm usuwania nadmiaru cholesterolu i zwiększone ryzyko wystąpienia u pacjenta chorób układu sercowo-naczyniowego, łącznie z zawałem serca czy udarem mózgu.

    Zdrowie i uroda Agnieszka Gierszon, 23.07.2024
  • badanie krwi na poziom progesteronu

    Progesteron – normy, funkcje i wskazania do badania

    Oznaczenie stężenia progesteronu we krwi to jedno z wielu badań wykonywanych u kobiet m.in. w ramach diagnostyki zaburzeń miesiączkowania, niepłodności lub zespołu policystycznych jajników (PCOS). Podwyższony poziom progesteronu obserwuje się u pacjentek zmagających się z torbielami lub nowotworami jajnika, niewydolnością wątroby bądź guzami nadnerczy, z kolei zbyt niskie stężenie tego hormonu koreluje z trudnościami z zajściem lub utrzymaniem ciąży. Wszystkie z wymienionych schorzeń stanowią wskazanie do badania poziomu progesteronu.

    Zdrowie i uroda Agnieszka Gierszon, 03.06.2024
  • pobieranie krwi

    Prolaktyna – co oznacza jej nadmiar lub niedobór?

    Prolaktyna jest hormonem wydzielanym przez przysadkę mózgową. Poziom prolaktyny zależy od płci i wieku osoby badanej, a u kobiet dodatkowo od dnia cyklu miesiączkowego, tego czy pacjentka jest w ciąży lub czy karmi piersią. Oznaczenie stężenia prolaktyny przydatne jest w diagnostyce niepłodności męskiej i kobiecej oraz przy podejrzeniu i w terapii wydzielających ten hormon guzów przysadki mózgowej.

    Zdrowie i uroda Agnieszka Gierszon, 03.06.2024
z 1