Paracetamol Biofarm, 500 mg, tabletki, 50 szt.

INNI KUPOWALI RÓWNIEŻ

ZAMIENNIKI

Opis

Paracetamol Biofarm to lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Paracetamol Biofarm stosuje się w bólach różnego pochodzenia i natężenia, jak: migreny, nerwobóle, menstruacyjne, zębów czy związane z grypą lub przeziębieniem. Produkt zawiera paracetamol i nie podrażnia żołądka.

Skład

Substancją czynną leku jest paracetamol (Paracetamolum).

1 tabletka zawiera 500 mg paracetamolu.  

Substancje pomocnicze: skrobia żelowana kukurydziana, powidon K30, krospowidon A, kroskarmeloza sodowa, celuloza mikrokrystaliczna, kwas stearynowy 50, magnezu stearynian.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według wskazań lekarza, lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. 

Lek stosuje się doustnie. Tabletkę należy połknąć, popijając niewielką ilością płynu (najlepiej przegotowanej wody). Tabletki można dzielić na dwie równe dawki.

Bez porozumienia z lekarzem nie należy stosować leku dłużej niż 3 dni.

Dorośli i młodzież od 12 lat: jednorazowo stosuje się 1 lub 2 tabletki (od 500 mg do 1000mg paracetamolu), w razie konieczności po co najmniej 4 godzinach można przyjąć ponownie 1 albo 2 tabletki od 2 do 4 razy na dobę.
Maksymalna dawka dobowa wynosi 8 tabletek (4 000 mg paracetamolu).

Dzieci w wieku od 6 do 12 lat: od 1/2 do 1 tabletki z zachowaniem większych odstępów czasowych.

Działanie

Lek Paracetamol Biofarm zawiera substancję czynną paracetamol o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Lek nie działa przeciwzapalnie. Paracetamol działa mniej drażniąco na żołądek niż niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. kwas acetylosalicylowy).

Wskazania

Paracetamol Biofarm stosuje się podczas bóli różnego pochodzenia i o różnym natężeniu, szczególnie: bóle głowy, migreny, bóle reumatyczne, bóle stawowe, mięśniowe i kostne, bóle kręgosłupa, nerwobóle, bóle menstruacyjne, bóle zębów.

Lek stosuje się także w celu zmniejszenia gorączki, towarzyszącej np. przeziębieniu lub grypie.

Przeciwwskazania

Nie należy stosować leku Paracetamol Biofarm u osób uczulonych na paracetamol lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku oraz jeśli u pacjenta występują ciężkie zaburzenia czynności wątroby, nerek, choroba alkoholowa.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
 
Należy natychmiast przerwać przyjmowanie leku i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią objawy takie jak: Obrzęk naczynioruchowy czasem połączony z utrudnionym oddychaniem lub opuchlizną warg, języka, gardła lub twarzy, trudności w oddychaniu, nadmierne pocenie się, nudności, spadek ciśnienia krwi, wstrząs, wstrząs anafilaktyczny (występują bardzo rzadko: rzadziej niż u 1 na 10 000 pacjentów); Reakcje uczuleniowe, takie jak: wysypka skórna, swędzenie, skóry pokrzywka (występują rzadko: u 1 do 10 na 10 000 pacjentów); Wysypki skórne lub ciężka reakcja skórna objawiająca się ostrą uogólnioną wysypką krostkową lub pęcherzami i nadżerkami na skórze, w jamie ustnej, oczach i narządach płciowych, gorączką i bólami stawowymi albo pękającymi olbrzymimi pęcherzami podnaskórkowymi, rozległymi nadżerkami na skórze, złuszczaniem się dużych płatów naskórka i gorączką (występują bardzo rzadko); Problemy z oddychaniem, w razie gdy podobne problemy występowały w przeszłości podczas stosowania kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (występują bardzo rzadko); Sińce lub krwawienia spowodowane trombocytopenią, zaburzeniami płytek krwi, plamica małopłytkową lub niedokrwistością hemolityczną (występują rzadko); Skłonność do zakażeń i ogólne osłabienie spowodowane przez agranulocytozę, (występują rzadko) lub pancytopenię (zmniejszenie liczby komórek krwi) (występują bardzo rzadko); Zaburzenia czynności wątroby, uszkodzenie wątroby, żółtaczka (zażółcenie skóry i białek oczu), martwica wątroby (śmierć komórek wątrobowych) (występują rzadko), hepatotoksyczność (uszkodzenie wątroby wywołane związkami chemicznymi) (występują bardzo rzadko); Przedawkowanie i zatrucie (występują rzadko); Niski poziom cukru we krwi (występują bardzo rzadko); Ropomocz, ciężkie uszkodzenie nerek, śródmiąższowe zapalenie nerek, krew w moczu, niemożność oddania moczu (występują bardzo rzadko).

Działania niepożądane występujące rzadko (u 1 do 10 na 10 000 pacjentów): Zaburzenia krwi w tym leukopenia i zaburzenia czynności szpiku kostnego; Depresja, dezorientacja, halucynacje; Drżenie, ból głowy; Zaburzenia widzenia; Obrzęk; Ból brzucha, krwawienia z żołądka lub jelit, biegunka, nudności, wymioty; Zawroty głowy, złe samopoczucie, gorączka, senność, interakcje z innymi lekami; Pocenie się; Plamica.

Działania niepożądane o nieznanej częstości (nie może być określona na podstawie dostępnych danych): choroby skóry wywołane przez paracetamol.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Lek zawiera paracetamol, więc nie należy go stosować jednocześnie z innymi produktami leczniczymi zawierającymi tę substancję ze względu na ryzyko przedawkowania i ciężkich działań niepożądanych. Należy unikać częstego stosowania leków zawierających paracetamol.

Nie należy przekraczać maksymalnej dawki dobowej paracetamolu, ponieważ może to spowodować ciężkie uszkodzenie wątroby.

Przed rozpoczęciem stosowania leku Paracetamol Biofarm należy omówić to z lekarzem: jeśli u pacjenta występują zaburzenia czynności nerek (łagodne do umiarkowanych); jeśli u pacjenta występują zaburzenia czynności wątroby (łagodne do umiarkowanych); u osób z niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej (enzymu odpowiedzialnego za prawidłową czynność czerwonych krwinek); jeśli pacjent ma uczulenie na kwas acetylosalicylowy, gdyż wtedy jest większe ryzyko uczulenia również na paracetamol.

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci, w temperaturze poniżej 25°C.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach, stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.

Paracetamol Biofarm może wchodzić w interakcje z: inhibitorami monoaminooksydazy (inhibitory MAO), również w przeciągu 14 dni od zaprzestania ich stosowania; metoklopramidem i domperydonem; kolestyraminą - może osłabiać działanie; leki nasenne, przeciwpadaczkowe (np. fenobarbital, fenytoina, karbamazepina); ryfampicyna (antybiotyk); izoniazyd (stosowany w leczeniu gruźlicy); probenecydem; doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi; salicymidem; innymi lekami przeciwzapalnymi i przeciwbólowymi (np. kwasem acetylosalicylowym); kofeiną - zwiększa działanie; zydowudyną.

Stosowanie leku z jedzeniem i piciem

Podczas stosowania leku Paracetamol Biofarm nie należy pić alkoholu.
Przyjmowanie leku podczas posiłku może opóźnić czas rozpoczęcia jego działania.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Paracetamol Biofarm można stosować w czasie ciąży, jeżeli jest to klinicznie uzasadnione. Należy przyjmować możliwie najmniejszą zalecaną dawkę zmniejszającą ból i (lub) gorączkę, przez jak najkrótszy czas i jak najrzadziej. Należy skonsultować się z lekarzem, jeżeli ból i (lub) gorączka nie zmniejszą się lub gdy pacjentka potrzebuje częściej przyjmować lek.

Wpływ na badania laboratoryjne

Paracetamol Biofarm może wpływać na wyniki niektórych badań laboratoryjnych, takich jak oznaczanie kwasu moczowego i stężenia glukozy we krwi.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Leku Paracetamol Biofarm nie należy podawać dzieciom w wieku poniżej 6 lat bez porozumienia z lekarzem.

Podmiot odpowiedzialny

Biofarm Sp. z o. o.
Wałbrzyska 13
60-198 Poznań

Producent

BIOFARM
Wałbrzyska 13
Poznań