Leki na ból brzucha u dziecka

(8) info
Pokaż filtry Filtruj

Ból brzucha u dziecka może mieć różne przyczyny. Często nie są one groźne, a dolegliwości bywają konsekwencją błędów dietetycznych lub zaparć. Objawu tego nie można jednak bagatelizować. Prowadzi on do pogorszenia samopoczucia i trudności w wykonywaniu codziennych czynności. Pomóc mogą leki na ból brzucha u dziecka.

Leki przeciwbólowe na ból brzucha u dziecka

Leki na ból brzucha u dziecka, które łagodzą ból, mogą należeć do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Najpowszechniejszym z nich jest ibuprofen, środek dostępny w kilku wariantach. Może być podawany dzieciom już od 3 miesiąca życia – jednak zależy to od formy preparatu.

Dla najmłodszych dzieci lekiem na ból brzucha, który zawiera ibuprofen, jest Ibufen Forte. Ma on formę zawiesiny doustnej, dzięki czemu podanie go maluszkowi nie sprawia żadnego problemu. Łatwo też obliczyć jego dawkę. Dodatkowo Ibufen ma malinowy smak – tym samym dziecko nie czuje, że przyjmuje lekarstwo.

Dla starszych dzieci przeznaczony jest Ibufen Junior. Można podawać go od 6 roku życia. Lek ma formę miękkich kapsułek, które są bardzo łatwe do połknięcia. Dla dzieci przeznaczony jest także Ibuprom. Są to tabletki powlekane. Z ich przyjmowaniem lepiej radzi sobie młodzież, jednak producent dopuszcza ich stosowanie na ból brzucha u dzieci, które mają 6 lat.

Paracetamol dla dziecka

Lek przeciwbólowy dla dzieci może zawierać także paracetamol. Jest to substancja o nieco innym działaniu niż ibuprofen, jednak wykazuje podobną skuteczność w zwalczaniu nieprzyjemnych dolegliwości bólowych. Paracetamol może mieć różne formy. Jedną z nich jest zawiesina doustna Apap Forte. Można ją podawać już niemowlętom. Dla dzieci starszych przeznaczony jest Apap Junior w formie granulatu, który należy rozpuścić w wodzie przed podaniem. Młodzież może natomiast sięgnąć po tabletki z paracetamolem (np. Paracetamol DOZ).

Pozostałe leki na ból brzucha u dziecka

Na ból brzucha u dziecka można podać także inne leki. Są to m.in. preparaty o działaniu rozkurczowym. Najbardziej znanym jest No-Spa. Można podawać ją osobom, które mają minimum 6 lat. Dawkowanie jest dopasowane do wieku.

Terapię mogą wspomóc też inne leki bez recepty. Jeżeli przyczyną bólu brzucha są zaparcia, maluchowi można podać preparaty, które ułatwią wydalanie stolca. Jest to m.in. syrop Lactulosum Hasco i tabletki dojelitowe Dulcobis. Przy biegunce i wymiotach nie można zapomnieć o podawaniu maluchowi elektrolitów do picia, aby zapobiec odwodnieniu. Dobrym wyborem są też probiotyki dla dzieci, które usprawniają funkcjonowanie układu pokarmowego.

Kiedy podać dziecku leki na ból brzucha?

Dostępne bez recepty leki na ból brzucha u dziecka można podać, gdy pojawią się nieprzyjemne dolegliwości. Konieczne jest wcześniejsze przeczytanie ulotki oraz dopasowanie odpowiedniej dawki do wieku pociechy. Warto pamiętać, że nie wszystkie środki przeciwbólowe i rozkurczowe można podać każdemu dziecku. Niektóre leki nie mogą być stosowane u niemowląt i osób poniżej 6 roku życia (a w niektórych przypadkach 12 roku życia).

W razie wątpliwości konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem przed podaniem dziecku leku na ból brzucha. Wizyta w placówce medycznej jest potrzebna także wtedy, gdy dolegliwości są nasilone i pojawiają się dodatkowe objawy (m.in. znaczne osłabienie, obfite wymioty, twardy brzuch, gorączka). Leczenie farmakologiczne można wspomóc też domowymi sposobami (np. masażem brzucha przy zaparciach).

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij