Zasady higieny intymnej kobiet i mężczyzn po seksie.
Zdrowie i uroda Barbara Bukowska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 933 razy

Jak prawidłowo dbać o higienę intymną po stosunku? Zasady higieny intymnej kobiet i mężczyzn po seksie

W przestrzeni medialnej dużo uwagi poświęca się higienie PRZED stosunkiem płciowym, pomijając dbałość o ciało PO zbliżeniu. Tymczasem właśnie wtedy odpowiednie nawyki mają ogromne znaczenie! Przestrzeganie zasad higieny po stosunku seksualnym znacząco zmniejsza ryzyko zakażeń układu moczowo-płciowego, infekcji intymnych i podrażnień. O jakich elementach pielęgnacji warto pamiętać, by zatroszczyć się o swoje miejsca intymne? Na co zwrócić uwagę powinny kobiety, a na co mężczyźni podczas dbania o higienę po seksie?

Spis treści:


  1. Dlaczego należy dbać o higienę intymną po stosunku?
  2. Higiena intymna kobiet po seksie a infekcje intymne
  3. Higiena po stosunku mężczyzn – jak dbać?
  4. Do czego może doprowadzić brak higieny po stosunku?
  5. Nie tylko higiena po stosunku – zadbaj o czystość akcesoriów
  6. Prawidłowa higiena miejsc intymnych po seksie jest ważna

Dlaczego należy dbać o higienę intymną po stosunku?

Zabiegi pielęgnacyjne – staranna kąpiel, depilacja miejsc intymnych, odrobina ulubionych perfum – kojarzą nam się zwykle z przygotowaniem ciała do zbliżenia. Okazuje się jednak, że wymaga ono zaopiekowania również po stosunku, czego często nie robimy – albo z niewiedzy, albo z wyczerpania miłosnymi uniesieniami. To błąd, który może powodować u partnerów infekcje intymne. Higiena po stosunku jest ważna i pamiętać o niej muszą zarówno kobiety, jak i mężczyźni

Kobiety są szczególnie narażone na zakażenia układu moczowo-płciowego. Dlaczego? Współżycie zwiększa ryzyko przeniesienia bakterii z okolic odbytu, a także z ciała partnera na cewkę moczową i zewnętrzne narządy płciowe. Odpowiada za to budowa anatomiczna kobiety. Cewka moczowa u kobiet jest krótsza niż u mężczyzn, więc patogeny mają łatwą drogę do pęcherza moczowego. Za jego infekcje najczęściej odpowiadają bakterie E. coli, a powodowane przez nie dolegliwości są bolesne i wymagają leczenia.

Z kolei mężczyźni często zarażają się od kobiet infekcjami grzybiczymi wywoływanymi przez grzyby Candida. Prącie, zwłaszcza okolice pod napletkiem, tworzy wilgotne i ciepłe warunki – doskonałe do namnażania się drożdżaków.

Sprzyjać infekcjom mogą również żele nawilżające – kleista, żelowa konsystencja lubrykantów na bazie silikonów sprawia, że bakteriom łatwiej gromadzić się w pochwie. Z tego względu lepsze mogą okazać się lubrykanty na bazie wody, które zdecydowanie łatwiej wypłukać z ciała.

Czytaj także: Wszystko o ZUM (zakażeniu układu moczowego) – objawy, przyczyny, leczenie

Higiena intymna kobiet po seksie a infekcje intymne

O jakich aspektach higieny intymnej powinny pamiętać kobiety?

Oddanie moczu po stosunku 

Kluczowe w zachowaniu zdrowia intymnego kobiet po każdym stosunku jest oddanie moczu. Strumień moczu pozwala pozbyć się bakterii nagromadzonych w okolicy cewki moczowej. Z tego samego względu czynność tę warto również wykonać przed stosunkiem.

Mycie waginy po stosunku i irygacja pochwy. Czy to dobry pomysł? 

Delikatne podmycie się po zbliżeniu pozwala ograniczyć ryzyko infekcji, a także odzyskać uczucie świeżości. Ale podczas tego elementu higieny intymnej po zakończonym stosunku koniecznie trzeba pamiętać o kilku kwestiach. 

Do mycia okolic intymnych używamy ciepłej wody i wyłącznie łagodnych środków myjących, czyli płynów do higieny intymnej, które mają odpowiednie, kwaśne pH (w ich składzie zazwyczaj pojawia się kwas mlekowy). W ten sposób przemywamy zewnętrzne narządy rodne

Podmywając się, zawsze należy pamiętać o zachowaniu prawidłowego kierunku – od przodu do tyłu. Zapobiega to przenoszeniu drobnoustrojów z odbytu w okolice pochwy. Do mycia miejsc intymnych nie powinno używać się gąbek ani myjek, które są siedliskiem bakterii.

Po umyciu okolice intymne należy delikatnie osuszyć (bez pocierania) oddzielnym ręcznikiem. Ręczniki regularnie pierzemy i dokładnie suszymy – w wilgotnych warunkach świetnie rozwijają się drobnoustroje.

Lubrykant – czym jest, jak używać, jaki wybrać? Dowiedz się więcej na Aptelia.pl

Czy można myć pochwę w środku?

Zdecydowanie nie jest to zalecane. Wnętrze pochwy czyści się samo, a irygacja pochwy (czyli właśnie przemywanie wnętrza pochwy) nie tylko sprzyja infekcjom, ale również jest jednym z czynników zwiększających ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy.

Wprowadzanie strumienia wody zaburza mikroflorę pochwy, więc irygacja pochwy naprawdę nie jest potrzebna, by zadbać o odpowiednią higienę. 

Ważny jest zatem wybór nie tylko żelu do higieny intymnej, ale również odpowiedniej bielizny. Zdecydowanie lepiej zrezygnować z poliestrowych stringów na rzecz bawełnianych fig. Kobiety powinny unikać sztucznej, obcisłej bielizny, bo sprzyja powstawaniu infekcjom pochwy.

ZDROWIE INTYMNE

LUBRYKANTY

PREZERWATYWY

Higiena po stosunku bez prezerwatywy

Jak zatem poradzić sobie z higieną po stosunku bez prezerwatywy, kiedy sperma pozostaje w drogach rodnych? Jeśli celem zbliżenia było poczęcie dziecka, warto dać sobie kwadrans na bliskość i przytulenie. Wbrew obiegowym opiniom nie ma potrzeby podnoszenia nóg do góry tudzież uprawiania innej gimnastyki – nie zwiększa to szans na zapłodnienie.

Maksymalnie po kwadransie (a jeśli nie staramy się o potomstwo, może być wcześniej) należy pamiętać o oddaniu moczu i podmyciu się. Jeśli spływająca po nogach sperma sprawia dyskomfort, zamiast agresywnych prób wymycia jej z dróg rodnych, lepiej założyć bawełniane majtki i – na krótko – wkładkę higieniczną.

Higiena po stosunku mężczyzn – jak dbać?

Oddanie moczu po seksie jest wskazane również w przypadku mężczyzn – pozwala pozbyć się bakterii z ujścia cewki moczowej.

Ważnym elementem pielęgnacji okolic intymnych jest dokładne umycie prącia ciepłą wodą i łagodnym środkiem myjącym. Każdorazowo należy pamiętać o odsłonięciu napletka, pod którym gromadzi się mastka – serowata wydzielina, w skład której wchodzą resztki moczu i spermy oraz złuszczonego nabłonka. Jej zaleganie sprzyja rozwojowi zakażeń cewki moczowej.

Pozostałe zalecenia co do tego, jak dbać o higienę intymną mężczyzn, są podobne jak w przypadku kobiet. Zawsze należy pamiętać o dokładnym osuszeniu miejsc intymnych przy użyciu ręcznika przeznaczonego wyłącznie do tego celu. Myć należy się ręką – wszelkie myjki i gąbki to siedliska bakterii.

Czynnikiem chroniącym przed infekcjami jest również noszenie odpowiedniej bielizny – przewiewnej, wykonanej z naturalnych materiałów i oczywiście codziennie zmienianej na świeżą.

Czytaj także: Stulejka – przyczyny, objawy, leczenie

Do czego może doprowadzić brak higieny po stosunku?

Prawidłowa higiena intymna po stosunku u kobiet i mężczyzn, to nie tylko większy komfort, ale również – a może przede wszystkim – przejaw troski o własne zdrowie oraz zdrowie partnera.

Pomijanie istotnego kroku, jakim jest oddawanie moczu po stosunku, zwiększa ryzyko zakażeń dróg moczowych i pęcherza. Niedostateczna higiena sprzyja zaś rozwojowi infekcji intymnych o podłożu bakteryjnym (np. bakteryjne zakażenie pochwy, bakteryjne zakażenie żołędzi) i grzybiczym (kandydoza). Z kolei pozostawianie na skórze i błonach śluzowych resztek lubrykantów może nie tylko prowadzić do infekcji, ale również sprzyjać podrażnieniom. Stąd tak ważne jest by dbać o czystość szczególnie po stosunku.

Czytaj także: Swędzenie warg sromowych – przyczyny i sposoby łagodzenia nieprzyjemnych objawów

Przestrzeganie zasad higieny intymnej po seksie to jeden z elementów profilaktyki zakażeń układu moczowo-płciowego. Zakażenia intymne są bolesne i uciążliwe i nawracające, a leczenie zwykle dotyczy nie tylko osoby z objawami, ale również jej partnera seksualnego. Niepełne wyleczenie choć jednej ze stron może sprawić, że po kolejnym zbliżeniu objawy infekcji powrócą. Zdecydowanie lepiej im zapobiegać, niż leczyć.

Powiązane produkty

Nie tylko higiena po stosunku – zadbaj o czystość akcesoriów

Źródłem zakażenia może być nie tylko przemieszczenie flory bakteryjnej podczas zbliżenia, ale również gadżety erotyczne, które nie zostały prawidłowo wyczyszczone. Jak o nie dbać? Przed i po użyciu zabawek erotycznych najlepiej umyć je ciepłą wodą z mydłem. Nie zaleca się wykorzystywania do dezynfekcji alkoholu – jego pozostałości mogą podrażnić okolice intymne. To ogólne wskazówki, jednak w pierwszej kolejności warto zapoznać się z wytycznymi producenta odnośnie do dbania o konkretne akcesoria.

Podczas zbliżenia zwykle dochodzi również do kontaktu rąk z genitaliami (własnymi lub partnera). Dlatego nie skupiajmy się wyłącznie na higienie okolic intymnych po stosunku – dokładne mycie rąk jest kluczowym elementem zapobiegającym rozprzestrzenianiu się bakterii.

Bakterie coli. Zakażenie pałeczką okrężnicy – objawy i leczenie. Dowiedz się więcej na Aptelia.pl

Prawidłowa higiena miejsc intymnych po seksie jest ważna

Po odbytym stosunku płciowym zwykle myśli się wyłącznie o wtuleniu się w partnera. To bardzo ważny element relacji, ale w trosce o zdrowie nie warto go nadmiernie przeciągać. Po kilkunastu minutach od zbliżenia warto udać się do łazienki i zadbać o higienę, wykonując dwie czynności: oddać mocz i umyć narządy intymne oraz dłonie. Te proste nawyki znacząco zmniejszą ryzyko zakażeń układu moczowo-płciowego i podrażnień okolic intymnych.

Bibliografia

1. S. Wireko, M. Ofosu, F. Agyemang, H.E. Dankluvi, A.E. Cobbina. Vaginal douching and health risks among young women. Health Sci Rep 7(2), 2024.
2. T.C. Bui, T.N. Thai, L.T. Tran i in. Association Between Vaginal Douching and Genital Human Papillomavirus Infection Among Women in the United States. J Infect Dis 214(9), 2016.
3. B.R. de Carvalho, I.D.E.S. Barcelos, S.F. de Medeiros i in. Increasing the Chances of Natural Conception: Opinion Statement from the the Brazilian Federation of Gynecology and Obstetrics Associations – FEBRASGO – Committee of Gynecological Endocrinology. Rev Bras Ginecol Obstet 41(3), 2019.
4. M.G. Bardin, P.C. Giraldo, C.L. Benetti-Pinto i in. Habits of Genital Hygiene and Sexual Activity among Women with Bacterial Vaginosis and/or Vulvovaginal Candidiasis. Rev Bras Ginecol Obstet 44(2), 2022.


Wybór redakcji