Najlepsze mleko modyfikowane dla dziecka.
Mama i dziecko Weronika Babiec
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 208 razy

Do kiedy podawać mleko modyfikowane dziecku?

Mleko modyfikowane to alternatywa dla pokarmu kobiecego, która jest w pełni bezpieczna dla dziecka już od pierwszych dni życia. Istnieje kilka rodzajów mleka modyfikowanego, a każdy z nich, przeznaczony jest dla dzieci w innym wieku. Jakie są najlepsze mleka modyfikowane? Do kiedy należy podawać mleko modyfikowane dziecku?

Spis treści:


  1. Karmienie dziecka mlekiem modyfikowanym czy piersią? Prawidłowe żywienie dziecka
  2. Do kiedy dziecko powinno pić mleko modyfikowane?
  3. Rodzaje mleka modyfikowanego – które wybrać?
  4. Mleko modyfikowane dla dziecka, a może mleko krowie?
  5. Zamiast mleka modyfikowanego: preparaty zastępcze

Karmienie dziecka mlekiem modyfikowanym czy piersią? Prawidłowe żywienie dziecka

Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje, aby w ciągu pierwszych 6 miesięcy życia dziecka było ono karmione piersią, czyli mlekiem matki. Niestety czasem zdarzają się sytuacje, gdy kobieta nie ma pokarmu, wówczas pokarm matki powinien zostać zastąpiony odpowiednim mlekiem modyfikowanym

Mleko modyfikowane powstaje z mleka krowiego poddawanego specjalnym procesom modyfikacji, które mają na celu nadać mu właściwości podobne do mleka mamy i ułatwić jego trawienie przez wciąż nierozwinięty organizm dziecka. Mleko modyfikowane ma przede wszystkim obniżoną zawartość białka i jest pozbawione tłuszczu zwierzęcego. Warto wspomnieć, że do produkcji mleka modyfikowanego wykorzystywane może być również mleko kozie. 

W skład mleka modyfikowanego wchodzi również szereg witamin i niezbędnych składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego rozwoju, np. wielonienasycone kwasy tłuszczowe, probiotyki, prebiotyków.  

Czytaj także: Mleko matki a mleko modyfikowane. Co powinnaś wiedzieć o karmieniu mieszanym?

Do kiedy dziecko powinno pić mleko modyfikowane?

Nie każda mama ma możliwość lub chęć przystawiania dziecka do piersi. Na szczęście preparaty mleka modyfikowanego odpowiadają na wszystkie potrzeby dziecka.

Wiele osób zastanawia się, jak długo podawać dziecku mleko modyfikowane. Nie ma jednolitego stanowiska dotyczącego tego, do kiedy podawać dziecku mleko modyfikowane. Nie istnieje bowiem górna granica wieku, do której należy wyeliminować mleko w diecie dziecka.

Niemniej karmienie mlekiem modyfikowanym należy kontynuować aż dziecko osiągnie 1. rok życia. Nie zmienia to faktu, że mleko modyfikowane wraz z wiekiem powinno być stopniowo zastępowane posiłkami uzupełniającymi. Jakie mleko modyfikowane wybrać dla swojego dziecka? 

Powiązane produkty

Rodzaje mleka modyfikowanego – które wybrać?

Mleko modyfikowane różni się od siebie składem w zależności od konkretnego produktu. Mleka w proszku są bowiem dostosowane do wieku dziecka. Każdy rodzaj oznaczony jest cyfrą od 1 do 5, która informuje o tym, w jakim wieku dane mleko powinno być podawane dziecku. 

Mleko początkowe modyfikowane do początkowego żywienia

Mleko początkowe to mleko modyfikowane przeznaczone dla noworodków i niemowląt do 6. miesiąca. Ten rodzaj mleka w proszku dedykowany jest dzieciom, które z różnych przyczyn nie mogą być karmione piersią od pierwszych dni życia. Mleko początkowe oznaczone jest numerem 1.

Mleko modyfikowane początkowe w swoim składzie zawiera zazwyczaj probiotyki, prebiotyki, witaminy, składniki mineralne, takie jak wapń, potas, żelazo itd. oraz cenne kwasy omega-3 w odpowiedniej ilości, by zapotrzebowanie na składniki odżywcze maluszka było w pełni pokryte. 

Preparaty dla niemowląt

Po ukończeniu 6. miesiąca życia do diety dziecka należy wprowadzić mleko następne, które jest oznaczone numerem 2. W porównaniu do mleka początkowego mleko następne ma większe ilości żelaza, białka oraz węglowodanów, które są niezbędne do kolejnych etapów rozwoju niemowląt.

Sprawdź: Jak prawidłowo przygotować mleko modyfikowane?

Mleko modyfikowane typu „junior”

Mleko modyfikowane typu junior to mleko przeznaczone dla dzieci po ukończeniu 1. roku życia. Producenci zalecają, aby mleko to było podawane dzieciom w wieku od 1 do 3. roku życia, choć tak jak zostało wspomniane, nie istnieje odgórnie ustalona granica wiekowa, do kiedy dziecko powinno pić mleko modyfikowane. O tym, kiedy odstawić mleko modyfikowane decyduje rodzic

Mleko modyfikowane typu junior w porównaniu do wcześniej opisanych rodzajów mleka zawiera znacznie więcej żelaza, jodu, witaminy D oraz kwasów omega-3, na które zapotrzebowanie wraz z wiekiem wzrasta. Mleka modyfikowane typu junior oznaczone są zazwyczaj cyframi 3, 4 i 5.

MLEKA MODYFIKOWANE

BUTELKI I AKCESORIA DO KARMIENIA

ŻYWIENIE DZIECKA W CHOROBIE

Mleko modyfikowane dla dziecka, a może mleko krowie?

Zgodnie z aktualnym stanowiskiem Komitetu Żywienia ESPGHAN z 2013 r. nie zaleca się stosować mleka krowiego jako głównego napoju u niemowląt i dzieci przed ukończeniem 12. miesiąca życia. Ponadto dzieci powyżej 1. roku życia nie powinny spożywać więcej mleka krowiego niż 500 ml. 

Oznacza to więc, że po ukończeniu 1. roku życia, rodzice mogą stopniowo wprowadzać mleko krowie do diety dziecka, niemniej jednak nie zaleca się, aby zastępowało ono mleko modyfikowane. Mleko krowie zawiera małe stężenie żelaza, a jego opóźnione wprowadzanie chroni dzieci przed wystąpieniem niedokrwistości z powodu żelaza.

Co więcej, mleko krowie może również nadmierne obciążać wciąż nierozwinięty organizm dziecka lub co gorsze, może zaostrzać objawy nietolerancji pokarmowej. Wprowadzając pełne mleko krowie do diety dziecka, należy więc bacznie obserwować, jak maluch reaguje na nowy sposób żywienia. 

Mleko modyfikowane dla alergika. Dowiedz się więcej na Aptelia.pl 

Nie ma natomiast przeciwwskazań do tego, aby dietę małego dziecka rozszerzać o produkty na bazie mleka krowiego, m.in. jogurty czy twarożki. Zaleca się jednak, aby wybierać produkty naturalne, bez zbędnych dodatków, bez soli oraz cukru. 

Zamiast mleka modyfikowanego: preparaty zastępcze

Mleko modyfikowane na bazie mleka krowiego lub koziego to nie jedyne produkty, jakie mogą być elementem codziennej diety dziecka. Wśród tzw. preparatów zastępczych można wymienić preparaty sojowe, które zgodnie z obecnymi zaleceniami przeznaczone są dla dzieci z galaktozemią lub wrodzoną nietolerancją laktozy. Produktów sojowych nie zaleca się natomiast stosować u wcześniaków

Innym preparatem zastępującym mleko modyfikowane są także hydrolizaty białka w dwóch postaciach: zawierające frakcję białkową o znacznym stopniu hydrolizy lub mieszanki aminokwasowe. Hydrolizaty białka przeznaczone są dla dzieci z alergią lub nietolerancją laktozy.

Bibliografia

Sarnecki, J. Mieszane żywienie niemowląt – jak często i z jakich przyczyn niemowlęta są równocześnie karmione piersią i mlekiem. modyfikowanym?

Hozyasz, K., (2017). Alternatywa w żywieniu niemowląt: modyfikowane mleko kozie.

Szajewska, H., (2023). Wybory mają znaczenie. O czym warto wiedzieć, wybierając mleko dla niemowląt?

Jakie są aktualne wskazania do stosowania preparatów sojowych? [online:] https://www.mp.pl/pytania/pediatria/chapter/B25.QA.2.2.19 [dostęp] 6.08.2024.


Wybór redakcji