Elektryczne bańki chińskie
Zdrowie i uroda Mateusz Burak
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 148 razy

Czym są elektryczne bańki chińskie?

Elektryczne bańki chińskie są akcesorium wykorzystywanym w terapii bardzo wielu różnych schorzeń i problemów narządu ruchu i nie tylko. Stanowią one pewnego rodzaju modyfikację klasycznych baniek szklanych oraz silikonowych.

Spis treści:


  1. Elektryczne banki chińskie - rodzaje
  2. Elektryczne bańki chińskie a tradycyjne bańki – różnice
  3. Czy elektryczne bańki chińskie są skuteczne?
  4. Elektryczne bańki chińskie - cena, gdzie kupić?
  5. Czy elektryczne bańki chińskie są bezpieczne?

Elektryczne bańki chińskie zostały zaprojektowane pod kątem ergonomii kształtu i są wyposażone w mechanizm umożliwiający wysysanie kontrolowanej ilości powietrza i tym samym przytwierdzanie się do skóry. Dodatkowo w niektórych wersjach dosyć popularne są możliwości emisji światła podczerwonego czy pola magnetycznego, co jeszcze bardziej urozmaica możliwości terapeutyczne z użyciem takiej bańki.

Elektryczne banki chińskie - rodzaje

Obecnie wykonuje się cztery główne kategorie baniek. Pierwsze z nich to bańkowanie suche – metoda polega wyłącznie na odsysaniu powietrza z wnętrza akcesorium. Bańki mokre – mogą obejmować zarówno odsysanie powietrza, jak i kontrolowane krwawienie lecznicze. Bańki błyskawiczne – ich zastosowanie polega na szybkim, wielokrotnym zasysaniu skóry i uwalnianiu jej na danym obszarze. Ostatni rodzaj to przesuwanie zassanych baniek po ciele przy wcześniejszym nałożeniu olejku, w celu masowania danej partii ciała.

Elektryczne bańki chińskie a tradycyjne bańki – różnice

Podstawową różnicą jaką należy podać, porównując tradycyjne bańki z elektrycznymi bańkami chińskimi jest kształt i rodzaj tworzywa. Otóż te pierwsze, są wykonane ze szkła, mają zróżnicowaną wielkość i charakterystyczną, beczułkowatą formę na dole, u góry natomiast są płasko ścięte. Do ich prawidłowego zastosowania potrzebujemy źródła ognia, który ogrzeje wnętrze takiej bańki i obniży w jej wnętrzu zawartość tlenu.

Drugie opisywane bańki natomiast, są wykonane z tworzywa sztucznego, mają ergonomiczny opływowy kształt, nie wymagają użycia ognia, a regulacja wysysanego z ich wnętrza powietrza jest lepiej kontrolowana. Na podstawie doświadczeń autora można stwierdzić, że zarówno jedne jak i drugie stosuje się w nieco odmiennych celach.

Tradycyjne bańki chińskie, szklane są stosowane raczej jako naturalne wspomaganie samoleczenia organizmu w trakcie infekcji. Te drugie natomiast to raczej kwestie estetyczne, poprawa kondycji skóry, wspomaganie leczenia bólu oraz związanych z nim kontuzji.

Powiązane produkty

Czy elektryczne bańki chińskie są skuteczne?

Czy elektryczne bańki chińskie działają? Z pewnością z dużym powodzeniem są wykorzystywane w leczeniu wielu różnych schorzeń. W szczególności tych, które objawiają się bólem mięśni. Ponieważ można je przykładać do punktów akupresurowych, wspomina się także o wspomaganiu leczenia problemów trawiennych, czy dermatologicznych. Jeśli chodzi, o listę schorzeń i dolegliwości w jakich terapia elektrycznymi bańkami chińskimi może przynieść rezultaty to są to:

Aby móc stuprocentowo ocenić skuteczność baniek w wymienionych schorzeniach potrzebne są dalsze badania.

Elektryczne bańki chińskie - cena, gdzie kupić?

Koszt elektrycznych baniek chińskich oscyluje w granicach kilkanaście do kilkudziesięciu złotych za sztukę. Cena jest uzależniona także od producenta, posiadanych możliwości terapeutycznych, ilości baniek w zestawie, czy ich wielkości. Popularną strategią wśród terapeutów jest kupowanie jednej sztuki i ewentualne doposażanie się w kolejną  o mniejszych rozmiarach.

Czy elektryczne bańki chińskie są bezpieczne?

Jak każde urządzenie wykorzystywane w terapii mogą zrobić wiele dobrego, ale również krzywdę. Przede wszystkim należy pamiętać, że nigdy nie powinno się stosować baniek, nie mając do tego odpowiednich kwalifikacji i wiedzy. I nie chodzi tutaj tylko o kwestie obsługi, ale przede wszystkim posiadania informacji w zakresie przyczyn, przebiegu i skutków schorzenia, dolegliwości, którą zamierzamy poddać procesowi leczenia. Odpowiednie kwalifikacje są tutaj niezbędne.

Wiele mówi się także o ewentualnych skutkach ubocznych, które jednak pojawiają się w miarę często. Są to chociażby okrągłe znaki w miejscach, w których znajdowały się bańki. Odbarwienia, bóle głowy, zawroty, czy też objawy takie jak nudności, czy pocenie się. W miejscach aplikacji, po skończonym zabiegu może wystąpić ból oraz uczucie napięcia. Niejednokrotnie spotyka się także krwiaki podskórne po usunięciu bańki.

Bibliografia

  1. Goodwin J.: Alternative therapy: cupping for asthma. Chest. 2011; 139:475.
  2. Mustafa Layla A., Dawood Rukzan M., Al-Sabaawy Osama M.: Effect of wet cupping on serum lipids profile levels of hyperlipidemic patients and correlation with some metal ions. Raf. J. Sci. 2012; 23:128–136.
  3. Hao P., Yang Y., Guan L.: Effects of bloodletting pricking, cupping and surrounding acupuncture on inflammation-related indices in peripheral and local blood in patients with acute herpes zoster. Zhongguo Zhen Jiu. 2016; 36:37–40.
  4. Arslan M., Yeşilçam N., Aydin D., Ramazan Y., Şenol D.: Wet cupping therapy restores sympathovagal imbalances in cardiac rhythm. J Alternative Compl Med. 2014; 20:318–321.
  5. Tian H., Tian Y.J., Wang B., Yang L., Wang Y.Y., Yang J.S.: Impacts of bleeding and cupping therapy on serum P substance in patients of postherpetic neuralgia. Zhongguo Zhen Jiu. 2013; 33:678–681.

Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij